kod ucznia ……………… LIGA HUMANISTYCZNA, KL. 7-8 termin: 10 listopada

PAŹDZIERNIK 2020

Zad. 1. (0-4) Przyporządkuj każdemu z podanych związków frazeologicznych odpowiadającemu znaczenie. Wpisz w każdą lukę właściwą literę.

1. Łamać sobie język - …………

2. Mieć coś na końcu języka - ……….

3. Ciągnąć kogoś za język - ……….

4. Ugryźć się w język - ………..

Zad. 2. (0-2) Wyjaśnij zasadę pisowni wyrazów podkreślonych w podanym zdaniu. Uzupełnij podane reguły ortograficzne.

Dopiero niedawno przyjechał do Polski, dlatego język polski sprawiał mu jeszcze wiele kłopotów.

(do) Polski - ………………………………………………………………………………………………………. piszemy wielką literą.

(język) polski - ………………………………………………………………………………………………….. piszemy małą literą.

Zad. 3. (0-1) Uzupełnij zdanie. Wybierz właściwe odpowiedzi spośród podanych.

Równoważnikiem zdania jest wypowiedzenie A / B, ponieważ nie ma w nim C / D.

1. Tylko siąść i płakać. C. podmiotu

2. Siadła i zapłakała. D. orzeczenia

Zad. 4. (0-5) Koło Miłośników Kultury organizuje w naszej szkole minisesję naukową, pt. „Z ojczyzną polszczyzną za pan brat”, podczas której uczniowie przedstawia swoje referaty na temat różnych zagadnień językowych oraz wysłuchają wykładu zaproszonego gościa prof. Jana Słówko.

W imieniu organizatorów napisz ogłoszenie informujące o tym wydarzeniu i zachęcające wszystkich uczniów do uczestnictwa.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

UWAGA! W ocenie wypowiedzi będzie brana pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.